Промоција књиге „Ђорђе Андрејевић Кун у Бору“ ауторке Слађане Ђурђекановић Мирић

Музеј рударства и металургије вас позива на промоцију књиге „Ђорђе Андрејевић Кун у Бору“, ауторке Слађане Ђурђекановић Мирић, музејске саветнице. Промоцији ће присуствовати ћерка Ђорђа Андрејевића Куна госпођа Мира Кун.

Среда, 09. мај 2018. у 19 сати

Ђорђе Андрејевић Кун, редовни члан Српске академије науке и уметности и дописни члан Југословенске академије знаности и умјетности, има у свом уметничком опусу неколико радова који су тематски повезани са Бором. Том сегменту стваралаштва припадају: мапа дрвореза “Крваво злато“, две панораме Бора и неколико сачуваних цртежа. Књига, поред кратке биографије уметника, пружа објашњење због чега је Кун изабрао Бор као инспирацију за настанак једног од најзначајнијих дела социјалне уметности у нас. У књизи сазнајемо о настанку слике “Панорама Бора“, коју је Ђорђе Андрејевић Кун насликао 1955. године за Извршно веће, а на основу поруџбине Владе Србије. Описане су и репродуковане предложак слике, која се налази у Музеју на Цетињу, као и поручена слика димензија 160х220 центиметара, која је сада у Галерији Дома војске Србије у Београду. Рад садржи податке како су приспеле у музеј, описе и репродукције за све три графичке мапе, “Крваво злато“, “За слободу“ и “Партизани“, које се налазе у музејској збирци. Пропраћене су и све изложбе ових графика у Бору и Југославији. Пажња је посвећена и употреби графика и цртежа као илустрација у штампи и другим издањима. Актуелност Куновог стваралаштва обрађена је у поглављу “Одјеци стваралаштва Ђорђа Андрејевића Куна у Бору“.

Добродошли!