Радионица традиционалног фарбања јаја

Радионици „У сусрет Васкрсу“ Етнолошкe службе Музеја рударства и металургије највише се, по обичају, радују малишани. Док су родитељи пре свега ту да би упознали све тајне традиционалних техника шарања јаја у источној Србији, најмлађи ослобађају своју машту и креативност.

Један од предложених начина шарања јаја јесте украшавање туткалом, такозвана мраморна јаја, код којих је свако јединствено, непоновљиво.

Најзаступљенија техника је шарање јаја воском и шараљком, такозвана „батик“ техника, за коју треба и мало више концентрације и инспирације.

Успеху радионице борског музеја ове године допринело је и удружење родитеља „Бебиронче“, захваљујући којем су се, заједничким ускршњим поводом, окупиле све генерације.

Као чувар историје коју заправо чини оно што су људи некада стварали, Музеј рударства и металургије  овакве ускршње радионице организоваће и даље, а оне су отворене за све, па коме понестане идеја како стићи до најлепшег ускршњег јајета, овде је свакако може добити.